"

Pavel Foltýn: Hodinky vyjadřují styl a osobnost člověka

19. 10. 2016 , aktualizace: 13. 10. 2017 Sdílej na SrdceMoravy

Pane Foltýne, můžete nám představit VINOFOL Vinařství Novosedly?

Vinařství jsme založili s bratrem Richardem v roce 1992 spojením slov vinařství a Foltýn. Základní myšlenkou je produkce vína z vlastních vinic, šetrné zpracování a osobní kontakt s každým klientem, prostě dělat si vše pěkně sami. Právě proto jsme založili společnost Vinotéka Vinofol, která má dnes asi 40 vinoték v České republice a na Slovensku. Pokud vše dobře půjde, chystáme na jaře otevření rekonstruovaného historického sousklepí v Horních Věstonicích. A abych nezapomněl, na Veletrhu hodinek SEW bude mít premiéru sekt VINOFOL 2013, který je vyrobený klasickou metodou – kvašením v láhvi.

VINOFOL Vinařství Novosedly je jedním z hlavních partnerů veletrhu, jaký je váš vztah k hodinkám?

Vyjadřují pro mě především osobnost člověka a jeho styl. Nikoliv ovšem v rovině pořizovací ceny, která souvisí s domnělou bonitou klienta. Hodinky jsou v mých očích zkrátka elegantním či sportovním módním doplňkem, přičemž ty hezké mě často zaujmou. Nepovažuji se ale za jejich velkého znalce.

Je mezi vystavovateli na Veletrhu hodinek SEW nějaký bod programu, na který se obzvlášť těšíte?

Nejvíce se těším na přímý kontakt se zástupci jednotlivých hodinářství, povídání o příbězích hodinářských firem, jejich založení, historii. Velmi se také těším na možnost „osahat“ a vyzkoušet si hodinky na místě. Je zajímavější porovnat je takto mezi sebou na vlastním zápěstí, než se na ně jen dívat do vitríny. Jsem si jistý, že veletrh hodinek SEW bude nejen společenskou, ale i oku lahodící záležitostí.

Máte oblíbenou značku hodinek?

To ne, nicméně věřím, že všechny zastoupené hodinářské firmy předvedou skvělou práci a krásné hodinky. Jsem tedy v poměrně komfortní situaci – i když zatím oblíbenou značku nemám, po veletrhu SEW může být vše jinak.

Kolik máte hodinek?

Troje. Střídám je podle příležitosti. Záleží, jestli se jedná o společenskou, sportovní nebo jinou akci.

Sběr vína je právě v plném proudu, jak vidíte letošní vinařskou sezonu?

Momentálně jsme ve VINOFOL Vinařství Novosedly v poslední čtvrtině sběrů ve vinicích. Zbývá nám sklidit hlavně vinice, které máme na Pálavě a v Novosedlech. Pokud bude dobré počasí – tedy nebude pršet – a hrozny nám krásně dozrají, mohli bychom mít vinice posbírané do konce října. Čekáme ještě hlavně na Ryzlink vlašský pod Pálavou a červené odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot a Zweigeltrebe.  Pak už budeme jen doufat, že přijde brzy mráz a budeme moci sklidit i ledovou Pálavu. Vyhlídky vzhledem k vinařské sezoně jsou zatím velmi dobré a doufám, že všichni vinaři na tom budou podobně.


Jinde na SrdceMoravy