"

Pavel Foltýn: Favorit letošního SEW? Více favoritů a respekt ke všem

17. 10. 2017 , aktualizace: 18. 10. 2017 Sdílej na SrdceMoravy

Pane Foltýne, jaký jste měli od minulého veletrhu SEW rok? Povedlo se Vám s bratrem na jaře otevřít zrekonstruované historické sklepy v Horních Věstonicích, jak jste plánovali?

No, nepovedlo, ale nijak se z toho nehroutíme:-). Při rekonstrukci sklepů se vyskytla nějaká překvapení - co překvapení, přímo poklady - jako třeba 16 metrů hluboká studna nebo další zasypaný sklep. Také se z toho pro nás stala  prestižně srdeční záležitost, a tak je vše podřízeno kvalitě a detailům, tradicím, vše v trošku modernějším stylu.

Zrovna v den zahájení SEW veletrhu startují práci mistři kameníci, položí se pískovce, pískovcové schody na míru, položí se žula. Dokončení vidíme na konec listopadu a oficiální otevření na začátek sezóny na jaře příštího roku.

Plánujete na letošní veletrh hodinek pro návštěvníky opět nějakou “vinnou lahůdku”? Loni jste nasadili kalibr v podobě premiéry sektu VINOFOL 2013 kvašeného klasickou metodou v lahvi…

Přivezeme! Chardonnay 2015, suché, výběr z hroznů - jedno ze čtyř vín nově uvedené family collection na bílé etiketě, s otiskem prstu složeného na půl z mého a napůl bratrova otisku coby jakéhosi puncu či podpisu. Jedná se o víno z velmi důkladné selekce hroznů, které zrálo v 3000litrových sudech Seguin Moreau. Poté byly nalahvovány a k dosažení optimální lahvové zralosti uloženy na rok při 12 stupních právě do sklepů v nově rekonstruovaném vinařství v Horních Věstonicích v srdci Pálavy. Vlastně to bude jeho premiéra.

Máte letos na veletrhu mezi vystavovateli nějakého “nováčka”, na kterého se extra těšíte?

Co zatím vím, tak nově je přihlášeno asi deset výrobců a já jsem nejvíce zvědavý na hodinky z některé manufaktury.

Stal se z Vás tradiční partner hodinářského veletrhu s celosvětovou účastí - ovlivnilo Vás to nějak v každodenním životě, sledujete např. zápěstí svých obchodních partnerů?

Neřekl bych, že mě to nějak zásadně ovlivnilo, možná jsem drobet všímavější, ale pořád dávám přednost ruční práci s nápadem a emocí, je to podobné jako ve vinařství – musíte nejdříve vložit spoustu vnitřního kapitálu a pak být trpělivý, praktický a myslet to vážně. Spojení hodinek a našeho vinařství je pro mě vcelku vzrušující a prestižní záležitost a hlavně nás to baví, vážíme si toho a ujištuje nás to, že to funguje a jdeme správnou cestou.

Máte díky loňskému SEW mezi značkami soukromého hodinkového favorita?

Mám více favoritů a respekt ke všem.

Ještě stále máte “jen” troje hodinky?

Právě po loňském veletrhu mám o jedny více:-).

V takto významné fázi vinařského roku se Vás na závěr nemůžu nezeptat: jaká je letos na Moravě úroda? Můžeme se těšit na dobrý ročník? 

Já myslím, že se dá očekávat dobrý ročník, který se nevyvíjel zrovna snadno. Nejprve jarní mrazy a pak sucho... ale zvládli jsme to a těšíme se na výsledek!


 

Děkuji Vám za rozhovor a přeji Vám, VINOFOLU i výstavě SEW mnoho úspěšných let.


Jinde na SrdceMoravy