"

Je vzrušující spoluutvářet atmosféru veletrhu hodinek SEW

18. 10. 2018 Sdílej na SrdceMoravy

SEW a Vinařství Novosedly VINOFOL, to je již tradiční spojení v současnosti největšího veletrhu luxusních hodinek ve střední a východní Evropě a rodinného vinařství, které vedou bratři Pavel a Richard Foltýnovi.

Píšeme o tradičním spojení veletrhu SEW a značky VINOFOL, a tím myslíme spojení, které se pravidelně, a to již třetím rokem, opakuje – což pro nás znamená, že se toto spojení stalo spojením tradičním. A my jsme se zeptali přímo pana Pavla Foltýna, jak on toto spojení vnímá a na jaké vinařské novinky se můžeme v Brně těšit.

Pane Foltýne, Vinařství Novosedly VINOFOL je opět hlavním partnerem mezinárodního veletrhu hodinek SEW. Na čem, dle Vašeho názoru, stojí již třetím rokem toto úspěšné spojení a spolupráce?

Je to tím, že jsme si vzájemně padli do oka. Práce musí především bavit. A mně připadá vzrušující být s rodinným vinařstvím VINOFOL přitom – být na veletrhu SEW a spoluutvářet jeho atmosféru ve společnosti hodinářských mistrů, krásných žen a skvělých vín 😉 To vše navíc v působivém prostředí Moravské galerie.

Na jakého vystavovatele se v Brně letos těšíte? Máte nějakého favorita na titul „Hodinky roku“?

Víte, já nemám úplně vyhraněnou značku a také bych měl být i trochu diplomat přece… pak mně třeba nedají slevu, když někoho opomenu 😊

Ne vážně… respekt ke všem a co se týče favorita na vítězství. Já si na veletrhu vezmu skleničku našeho ryzlinku a v klidu si to projdu. Upřednostňuji totiž reálné setkání „face to face“ tedy „face to ciferník“ 😊 Teprve pak si utvořím názor na favorita letošních Hodinek roku.

*Pro Hodinky roku můžete hlasovat ZDE

Díky veletrhu jste se měl možnost setkat s mnoha předními světovými výrobci hodinek. Je značka, která Vám za tu dobu opravdu přirostla k srdci?

Nemám vyloženě oblíbenou značku, ale určitě obdivuji jednotlivé hodinky ruční výroby, a to doslova… nejlépe hodinky s příběhem.

Po veletrhu SEW 2016 jste rozšířil svoji „hodinkovou stáj“ o další kousek a celkový počet Vašich hodinek tak dosáhl na číslo čtyři. Dovolte mi se Vás zeptat: Máte i po loňském veletrhu stále ,,jen” čtvery hodinky?

No, trochu se to rozrostlo 😊 A je pravda, že koketuji s myšlenkou, že bych si letos nějaké další hodinky pořídil. Uvidíme, nechám tomu volný průběh…

Pane Foltýne, každý rok si pro návštěvníky veletrhu připravíte nějakou ,,vinnou specialitku”. Plánujete nějakou lahůdku i letos?

Na letošním veletrhu SEW jsme si dali opravdu záležet. A mohu-li vyřknout mého favorita, budiž: Je jím ryzlink vlašský 2015, suché z family kolekce, víno s otiskem mého a bratrova prstu na etiketě. Takže když sloupnete etiketu, můžete otevřít můj sejf se sbírkou vín 😊))

Návštěvníkům letošního veletrhu také doporučím rulandské šedé – polosuché, výběr z hroznů z vinic v Pavlově.

Letos jsme zažili poměrně horké léto. Jaká byla vlastně na Moravě úroda? Můžeme se těšit na dobrá vína?

Máte pravdu – letošní léto bylo opravdu velmi horké a celý proces sběrů byl posunut o 2-3 týdny. Úroda však byla skvělá! Právě dnes končíme sběry a uvidíme, jak se vše vydaří. Sice nevidím důvod, proč by nemělo, ale na konečný result je ještě chvíli čas. To, co bude letos opravdu skvělé, tak to budou svatomartinská vína.

Co to vlastně znamená ono VINOFOL?

Víte, tu a tam na tuhle otázku také narážíme. Co je to ten VINOFOL? Nějaká továrna?  Oni dělají jen sudové? Odpověď zní: Prdlajs 😊 Název našeho vinařství je odvozen ze slov Vinařstí a Foltýn. Bylo postaveno z absolutní nuly, bez jakéhokoliv dědictví a restitucí, mnou a bratrem Richardem. Zcela jasně si pamatuji, jak kdysi doma zaznělo: Co budeme dělat? Odpovědí tehdy bylo, že založíme vinařství a bude se jmenovat VINOFOL. A letos slavíme 25 let!

V létě jste také v Horních Věstonicích nově zrekonstruovali historický sklep Vinařství VINOFOL a otevřeli degustační sousklepí Veltlinium 1874. Jak to dopadlo?

Veltlinium 1874 jsme s bráchou Richardem rekonstruovali snad dva roky. Otevřeno máme tedy poměrně krátce – od půlky června. Snahou nás obou bylo držet se a ctít historii s moderními, avšak výhradně přírodními prvky, jako jsou: kámen, dub, železo a sklo. To vše v komfortním prostředí – veškeré sklepy jsou vybaveny podlahovým vytápěním, filtrací vzduchu, a tak jsou naše vína v ideální teplotě. Jsme rádi, že se vše podařilo a že jsme i kvůli našim vinicím v Pavlově blíže Pálavským vrchům.

Mohu Vás požádat o krátkou pozvánku do Veltlinia 1874? Na co byste Vy osobně naše čtenáře i návštěvníky veletrhu SEW pozval?

Asi takhle: Veltlinium 1874 bylo další metou po zbudování vinic a splněným snem (a ty se maj přece plnit nejen o Vánocích 😉). Vybudovali jsme ho také k posílení brandu i jako ideální prostředí k dennodenní prezentaci našich vín.

Však se zastavte a uvidíte! Můžete si dát na skleničku jeden ze tří sektů, snad 20 odrůd vín, využít některý z degustačních programů, a přitom se kochat pohledem na Mušovská jezera.


Děkuji Vám za rozhovor a přeji Vám, VINOFOLU i výstavě SEW mnoho úspěšných let spolupráce.

Pane Vágnere, i já děkuji Vám a těším se na viděnou na SEW.
 


Jinde na SrdceMoravy