"

Jan Pokorný: Za tři roky SEW navštívilo na 3500 milovníků hodinek

12. 10. 2017 , aktualizace: 14. 10. 2017 Sdílej na SrdceMoravy

Ve dnech 20. - 21. 10. 2017 budou mít v Brně sraz všichni milovníci kvalitního času, protože zde proběhne už čtvrtý ročník prestižní hodinářské výstavy luxusních hodinek SEW.

Zeptali jsme se pana Jana Pokorného, manažera veletrhu, jak náročné je produkovat výstavu luxusních hodinek, která je v současnosti jedinou výstavou svého typu v České i Slovenské republice a podle zahraničních návštěvníků z minulých let je brněnský SEW na opravdu evropské úrovni.

Pane Pokorný, letos se na výstavě SEW představí na tři desítky hodinářů z celého světa. Za tím jistě stojí velký kus poctivé práce. Jak velký to je posun od prvního ročníku?
Posun je obrovský. Stálo za tím ale obrovské odhodlání a úsilí. Nejsme firma specializující se na výstavy. Jsme fanoušci hodinek, jezdili jsme po evropských výstavách a řekli si, že něco takového u nás chybí. Kdybychom ale na začátku věděli, co všechno to obnáší, nejsem si úplně jistý, jestli bychom do toho šli znovu. :-D

S kolika značkami výstava SEW začínala? Které to byly tehdy a budou v Brně k vidění i 20. – 21. 10. 2017?
Na prvním ročníku bylo 8 značek, 7 hodinářských a jedna luxusní švýcarská značka vyrábějící hrací strojky - 5 z nich vystavuje i letos, jsou to značky ArtyA, Tudor, Doxa, Vulcain a Armin Strom. Jsme velice rádi, že tyto exkluzivní značky s námi do toho šly při prvním ročníku a důvěřovaly nám. Letos bude na SEW 34 výjimečných značek ze Švýcarska, Německa, Japonska, Francie, Dánska, Česka a Slovenska.

Co přivedlo Jana Pokorného k hodinkám? Kdy to bylo?
Když jsem se přestěhoval do Brna, tedy v roce 2002. Můj kamarád dělal hodináře v jednom prestižním hodinářství. Od něj jsem dostal svoje první mechanické hodinky a zásobu časopisů o hodinkách. Tam to všechno začalo. Nechápal jsem, co všechno je možné v hodinkách vyvíjet, od té doby je to horší a horší. :-D

Kolik hodinek máte Vy osobně ve své sbírce? 
Je to několik desítek. Od starých Primek, kapesních hodinek, sportovních hodinek až po několik pro mě nejoblíbenějších a zajímavých modelů. Nejvzácnější je ale pro mne unikátní kus od manufaktury Vulcain, který mi pomohl udělat bývalý ředitel této značky, a mám s ním tedy spojený osobní příběh. Ten je u hodinek někdy to nejdůležitější.

Letošní SEW je plný zvučných značek. Kam byste si přál výstavu posunout – jak vidíte její ideální formát?
Podle ohlasů a porovnání s jinými výstavami v Evropě si myslím, že ideální formát by to být mohl. Samozřejmě víme, že ještě spoustu věcí musíme zlepšovat, a také na tom usilovně pracujeme.

Jaké značky byste rád v budoucnosti na výstavě SEW přivítal?
Rádi bychom přivítali nějaké další nezávislé a výjimečné hodinářské manufaktury. S některými zajímavými i zvučnými jmény jsme již delší dobu v kontaktu, nebudeme ale nic prozrazovat, dokud nebudou potvrzené.

Proč jste zvolili pro místo konání právě Brno?
Brno má strategickou polohu, protože SEW je jediná výstava výjimečných hodinek v České a Slovenské republice. Brno má také obrovskou tradici a je to veletržní město. Přiznám se ale, že při prvním ročníku to pro nás vlastně ani nebylo reálné udělat jinde. Od té doby čelíme tendencím přesunout se do Prahy.

Kolik návštěvníků prošlo pomyslnou bránou výstavy za předešlé tři ročníky? 
Dohromady to bylo asi 3500 milovníků hodinek, mezi nimi i spousta známých osobností. Každý rok se návštěvnost navyšuje. Nemáme ale ambici, aby nás navštěvovaly masy lidí. Výstava je koncipována pro fanoušky a milovníky hodinek.

Jaký model hodinek Vás za předchozí tři roky zaujal nejvíce?
Těch hodinek byla spousta, nedá se vybrat. Záleží, jaké parametry máte na mysli. Každý rok mám rád něco jiného. Jsou značky, které mi toho moc neříkaly, a teď je miluju.

Jistě bude naše čtenáře zajímat: Jakou hodnotu měl ten nejluxusnější model? 
Nejcennější model, který byl na SEW vystaven a mohli jste si ho opravdu prohlédnout, byl Parmigiani Fleurier Bugatti Super Sport Sapphire v hodnotě zhruba 8.500.000,-Kč.

Dovolte mi se také zeptat: Jak vnímáte postavení českých hodinářů v porovnání se světovou hodinářskou extra třídou?
Nerad bych něco porovnával, protože mnohdy je to o vkusu, technickém provedení nebo příběhu. Obrovsky ale fandím všem českým a slovenským hodinářům. Na SEW letos budou k vidění značky Prokop & Brož, Ondřej Berkus, Prim Manufacture 1949 a nová slovenská značka Biatec. Všechny můžu vřele doporučit, můžete se potkat přímo s jejich tvůrci a obdivovat jejich úžasné časomíry. Nemůžu nezmínit i slovenskou značku Molnar Fabry, která byla na prvním ročníku – pánové jsou opravdu na světové úrovni a když jsem byl naposledy v jejich ateliéru, tak jsem se nestačil divit, jak precizní hodinky vyrábějí.

Pane Pokorný, prosím o závěrečnou osobní pozvánku na SEW 2017:
Využijte jedinečnou možnost potkat se s osobnostmi hodinářského světa. Přijďte obdivovat nejnovější trendy hodinařiny do historické budovy Moravské galerie a vyzkoušet si hodinky na svoje zápěstí nebo navštívit přednášky v unikátním doprovodném programu. To vše v pátek a v sobotu 20. - 21. 10.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji Vám i výstavě SEW mnoho nadšených návštěvníků.

Všechny podrobnosti, značky a rozpis doprovodného programu je na www.sewbrno.com.


Jinde na SrdceMoravy