"

Daniel Šmíd o knize Smart Casual

13. 07. 2020 Sdílej na SrdceMoravy

První česká kniha o oděvech mužů

“Moravský Manchester” nemůže být zklamán. Právě z jeho středu se na svět nyní dostává kniha, která v česko-slovenském prostředí ještě dosud nebyla napsána. První kniha o základech pánského oděvu, oblékání a doplňcích mužů. Kniha provádí čtenáře od samotného základu, tedy typu mužských postav, informuje o vhodných a nevhodných materiálech na oděvy a nevynechává ani doporučení, kterým oděvům je lépe se vyhýbat. V knize, podle jejího autora, Daniela Šmída, najdete stovky rad, návodů a námětů, proč nad oblékáním přemýšlet, jak a kde oděvy moudře pořizovat. Popisuje a na desítkách fotografiích ukazuje, co konkrétně si obléct při obyčejných i méně obyčejných příležitostech.

Proč jste se rozhodl napsat knihu o oděvech mužů? Je to aktuální téma?

“Svého času jsem toužil číst knihu, která by mi pomohla s každodenním oblékáním. Hledal jsem manuál, návod a jednoduché ověřené informace. Těch šlo nalézt spousty na internetu a také v několika málo knihách. Avšak většina byla přizpůsobena prostředí vzniku, z velké části zámoří či zemím, které mají jinou oděvní kulturu. Jako třeba Francie, Itálie, Německo či Velká Británie. Postrádal jsem důvěryhodný zdroj z našeho prostředí. Proto jsem se rozhodl využít to, co znám a sám takový zdroj vytvořit a doplnit je o originální fotky. Jsem si jistý, že se podle ní může mnoho mužů naučit lépe oblékat.“

Kniha nese název Smart Casual. Jedná se o ten známý dress code?

“Oděvní kód, možná raději oděvní styl Smart Casual představuje tu nejtěžší možnou variantu, jak se oblékat a zároveň je nejčastěji uváděným oděvním požadavkem, tedy dress code na pozvánkách. Jde o dokonale promyšlenou ležérnost a nedbale působící eleganci. Smart Casual je způsob, jak pomocí oděvů vyjádřit svoji účast v desítkách situací, které jsou si v něčem podobné, avšak velmi rozdílné. Tento vyzrálý styl v oblékání je pro většinu mužů obtížně představitelný. Jen hrstka lidí včetně pořadatelů akcí ví, co tento styl vlastně znamená.

Hlavním tématem je tedy právě tento styl, který, pokud je dobře uchopen, má ambice stát se opravdu zajímavým způsobem oblékání. Proto také vznikla tato kniha, aby mužům v relativně složitém světě oblékání zjednodušila cestu. Do Smart Casual se promítá kreativita, způsoby, jak oděvy kombinovat a znalosti funkce materiálů a střihů. Navíc také zcela “neoděvní” lidské vlastnosti jako empatie a úcta k lidem. Pro mě osobně je to nejoblíbenější styl v odívání právě pro tu komplexnost, hravost a přitom pevné hranice.”

Kdo by si měl tuto knihu přečíst, respektive mít v knihovně a čerpat z ní inspiraci?

„Je určena mužům, chlapům a klukům. Díky tomu, že popisuje základy oblékání, jak jednoduše oděvy pořizovat a jak třeba nenaletět, je určena i těm, kteří jsou na startu a začínají šatník budovat. Nosným tématem je však zmíněný vyzrálý styl v oblékání, který je přímo určen pro milovníky oblékání a moderního gentlemanství. Kniha jistě představuje také vhodný dárek, je tedy určena všem, kteří chtějí muže o tyto informace obohatit. Například pro mladé muže, kteří nechtějí jít cestou rychloobrátkové módy a nákupu laciných oděvů, ale nemají ve svém okolí vzor, na nějž by mohli navázat.“

Jaký je váš názor na oblékání mužů v Česku?

„Na jedné straně máme u nás příklady mužů, kteří na oděvy dbají, aktivně hledají informace a taktéž mají svůj styl. Odvrácená strana mince představuje smutný pohled na muže, kterým je zcela jedno, co mají oblečeno, případně oděvu věnují žalostně málo pozornosti, což začíná u nevkusu a končí u oděvních příšer. Oblékání je forma komunikace, kterou je dobré a nutné se učit. Oděvy nám mohou pomoci v dosahování dobrých výsledků, pomáhají při konverzaci, navazování osobních a pracovních vztahů. Jsou nedílnou součástí naší existence a je třeba se jim věnovat mnohem více, než tomu bylo dosud.“

Je už v knihkupectvích a pokud ne, kde mohou čtenáři nyní knihu pořídit?

“Kniha je nyní v předprodeji zde >> právě pro ty, kteří o knihu projeví zájem. Podobně, jako když kupujete letenky nebo lístky na koncert. Výhodou je, že ji čtenáři dostanou dříve, než bude v obchodní síti a také za výhodnější cenu, než za kterou se bude později prodávat. Díky předprodeji mám jako autor zajímavé možnosti. Například uvést vaše jméno do tištěné knihy jako poděkování za zájem nebo každou prodanou knihu podepsat a odeslat ji přímo ke čtenáři. Koncem srpna bude kniha vonící tiskařskou barvou hotová.

O autorovi

Daniel Šmíd

Profesionální lektor moderní etikety a propagátor kultivace firemní prostředí, korektního chování, oblékání na úrovni, tvorby osobního stylu a firemní kultury. Jeho vášní jsou pánské oděvy a moderní gentlemanství. Má více než dvacet let zkušeností, s nimiž účastníky seznamuje prostřednictvím přednášek, workshopů a seminářů časopisech. Mezi jeho klienty patří malé firmy i nadnárodní korporace. Přednáší také na univerzitách a školách, píše desítky článků ročně do lifestylových časopisů. Smart Casual je jeho druhá kniha. Pro děti a jejich rodiče napsal knihu o chování k lidem nazvanou Planeta ETK-017, kterou vydal Albatros v roce 2018.


Jinde na SrdceMoravy