"

Jak vznikl CARent: Od půjčovny Favoritů k jedničce mezi prodejci Fordů

02. 09. 2016 , aktualizace: 28. 10. 2019 Sdílej na SrdceMoravy

Je to úsměvná náhoda. V roce 1975 se tehdy šestnáctiletý Lubomír Hartman nechal při rodinném výletu v Německu vyfotit před Fordem Cortina. To ještě netušil, že o téměř dvacet let později s touto značkou spojí svůj život. „Mezi Trabanty a Wartburgy značku Ford opravdu nešlo přehlédnout. Doma jsme ale měli starou Octavii,“ vzpomíná dnes již předseda představenstva CARent, a.s.

Po škole jeho pracovní kariéra směřovala do stavebnictví, netrvalo dlouho a stal se mistrem a stavbyvedoucím. „Bavilo mě to. Mohl jsem pracovat s lidmi a také byly vidět hmatatelné výsledky.“ Nástup turbulentních 90. let však pro Hartmana znamenal zásadní změnu.

Škodovácký CARent

I když si na svá bedra naložil dlouhé přesčasy a dřel i o víkendech, dříve prosperující podnik se stejně pomalu drolil a mířil ke dnu. „Chtěl jsem dostavět dům v Medlánkách, aby zde mohla dcera také nastoupit do 1. třídy. V roce 1991 jsem tedy se stavařinou skončil,“ popisuje změny ve svém životě.

Ještě ve stejném roce založil se dvěma dalšími společníky první CARent – tehdy zatím pouze autopůjčovnu. Namísto dnešních Fordů však hráli hlavní – a téměř jedinou roli – Škodovky. „Aut byl naprostý nedostatek, hlavním úkolem bylo sehnat dostatek Favoritů a Formanů.“

Ford = životní motor

Na začátku 90. let půjčoval CARent v dobách své největší slávy přes 200 aut s minimálními náklady. Sám Hartman nakoukl i do oblasti leasingu, když spolupracoval s některými dnes již zvučnými hráči na trhu, kteří v té době začínali.

„Nic z toho však pro mě nebylo plně uspokojující. Až v roce 1993 přišla značka Ford.“ Rozhodl se jí upsat naplno a otevřel provozovnu na Cejlu, která se zaměřovala výhradně na auta z dílny Henryho Forda.

FordStore na obzoru

O rok později získal Ford CARent autorizaci na prodej nových vozidel, autorizovaný servis a prodej náhradních dílů pro značku Ford. A aby mohl nabízet všechny služby pod jednou střechou, přesunul se v roce 1996 na svou současnou adresu do Juliánova.

Zanedlouho přitom učiní další velký krok. Stane se totiž oficiálním FordStorem – výkladní skříní značky Ford, která oplývá prvotřídním designem prodejních prostor a prémiovou úrovní služeb.


Jinde na SrdceMoravy