"

Ford Mondeo ST-Line – rodinné auto s duchem pořádného sportovce

15. 11. 2016 Sdílej na SrdceMoravy

Nabídnout alternativu mezi rodinným kombíkem a sportovně laděným vozem. Cíl Fordu Mondeo ST-Line rozhodně není malý, podrobili jsme ho tedy důkladnému testu, abychom zjistili, jak se mu ho podařilo naplnit.

Vzhled

ST-Line se od klasického Mondea v některých ohledech liší. Už přední maska svým agresivním vzhledem dává tušit, že tohle Mondeo nebude mít problém ukázat v mžiku ostatním zadní světla. Odlišné od bratříčka jsou i prahy, oko potěší litá osmnáctipalcová kola, dominantou zadní části je pak přidaný spoiler.

Sportovní verze si však zároveň drží pro Mondea tolik typickou eleganci a už na první pohled dává díky svým rozměrům jasně najevo, že i přes sportovnější ladění se stále cítí být prémiovým rodinným vozem.

Startujeme

Že člověka čeká výjimečný zážitek, napoví už první nastartování. Dostatek prostoru mezi volantem a sedadlem usnadní vstup do vozu, ten pravý moment však přichází ve chvíli, kdy uvedete motor do chodu. Sedadlo se rázem začne posouvat pomalu vpřed, abyste pohodlně dosáhli na volant. Co bylo dříve výdobytkem sci-fi filmů z budoucnosti, je dnes u Fordu standardem.

Sedačky jsou extrémně pohodlné, nabízí přitom širokou paletu možností nastavení. Ve výsledku se v nich sedí jako v peřince, jejich zdařilá ergonomie se nicméně postará o to, že vás během jízdy dokonale obejmou a nikam nepustí.

Jízdní vlastnosti

Pro testování jsme vyzkoušeli dvoulitrový turbodiesel (180 koní) s automatickou šestistupňovou převodovkou a pohonem čtyř kol AWD. Ford Mondeo ST-Line s ním přináší vše, co od sportovně laděného auta očekáváte. Díky tužšímu a skvěle naladěnému podvozku při jízdě dokonale cítíte vozovku, takže vás nic nepřekvapí. Auto na ní drží jako přibité, a to i při rychlejším průjezdu ostrých zatáček.

Už na první sešlápnutí vyniknou perfektní brzdy, díky kterým ve městě zvládnete zastavit prakticky na místě. Brzdový pedál reaguje v mžiku na sebejemnější sešlápnutí, vůz vás tedy ani při prudším brždění nenechá na holičkách.

Vůz dvou tváří

Čím nám Mondeo ST-Line učarovalo nejvíce, jsou jeho dvě tváře. Za tou první se skrývají vlastnosti klasického Mondea, tedy auta pro celou rodinu s množstvím úložného prostoru a spotřebou okolo 7 litrů na 100 kilometrů.

Zdání ale může klamat. Když rázněji sešlápnete plynový pedál, změní rázem Mondeo ST-Line svoji tvář. Probudí se v něm sportovní duch, zaboří vás do sedačky a klasický dieselový projev nahradí zvuk, který byste spíše očekávali u ostřejší benzinové verze.

V tu chvíli se jízda s Mondeem stává extrémně návykovou. Kombinace pohodlí uvnitř auta a maximální dravosti dvoulitrového turbodieselu je splněným snem každého muže, který se čas od času rád stane oním klukem, který se chce za volantem pořádně vyřádit. Mondeo ST-Line mu v tom půjde maximálně na ruku i díky pádlům pod volantem, která umocňují pocit ze sportovní jízdy.

O stupeň výše pak tuto skutečnost dotahuje režim Sport, který prodlouží jednotlivé řadící stupně. Při jeho aktivaci tak šestistupňový automat zpravidla v mžiku podřadí a dostat se na původní rychlostní stupeň bude chtít až při ataku čtyř tisíc otáček.

Právě šestistupňová převodovka PowerShift snese ta nejpřísnější měřítka. Řazení je maximálně plynulé, až ho člověk po chvíli přestane vnímat. Velkou zásluhu na tom má i bravurně odhlučněný interiér, který jen podtrhuje maximální řidičský komfort.

Interiér a zavazadlový prostor

Mondeo ST-Line doslova překypuje technickými vychytávkami. Kromě již zmíněného posuvu sedadla při startu motoru je jeho dominantou především palubní počítač SYNC 3 s osmipalcovým displejem. Vedle nepřeberného množství funkcí a intuitivního ovládání u něj potěší především kompletní česká lokalizace. Elegantní ladění interiéru doplňuje oku lahodící modrobílé podsvícení, které se nese celým vozem.

Obrovskou devizou Mondea ST-Line je skutečnost, že mu i přes přidané sportovní prvky zůstalo to, co dělá klasické Mondeo ve své třídě tolik oblíbeným – dostatek užitného prostoru. Velkého pohodlí se tak dostane nejen nohám spolujezdce, ale také pasažérů na zadních sedačkách.

Samostatnou kapitolou je pak kufr, jehož základní objem 500 litrů královsky vystačí i početné rodině. Sklopením zadních sedadel se pak dostanete až na 1605 litrů, což řadí Mondeo ST-Line ve své kategorii mezi absolutní špičku.

Vyzkoušejte Mondeo ST Line na vlastní kůži

Ford Mondeo ST-Line je autem, ve kterém se snoubí dravost, elegance a zároveň velká užitná hodnota. Díky obrovské prostornosti dokáže být ideálním vozem pro rodiny s dětmi, jeho dynamické a sportovní vlastnosti pak uspokojí i tatínky, kteří se za volantem rádi stávají velkými kluky. Obě tyto role zvládá vůz na jedničku.

Zastavte se k nám do CARentu na Bělohorské a vyzkoušejte Mondeo ST-Line na vlastní kůži. Mějte však na paměti naše slova – jízda s ním je opravdu návyková.


Jinde na SrdceMoravy