"

Hledáte náušnice pro svou ratolest? Ty nejlepší najdete v Martiniere

28. 06. 2016 , aktualizace: 09. 08. 2016 Sdílej na SrdceMoravy

Paní Hrdličková, jak vzniklo zlatnictví Martiniere?
Byla to dlouhá cesta. Poté, co jsem vystudovala zlatničinu, jsem pracovala v několika obchodech se šperky. V roce 2002 jsem si otevřela svůj první obchod v Lipůvce, pak se přesunula do Kuřimi. Nakonec jsem usídlila v Brně, kde jsem dostala nabídku rekonstruovat prostory bývalého obchodu a právě v tomto místě vzniklo Martiniere. To už se psal rok 2011.

Co všechno u vás najdeme?
Prodáváme šperky ze zlata, stříbra, keramiky a oceli. Dominantní jsou přitom první dva kovy. Pokud jde o typy šperků, jedná se o prstýnky, náušnice, náhrdelníky, řetízky či různé přívěšky. Seženete u nás ale i spony ke kravatám, dárkové lžičky nebo vám šperky rádi opravíme. Důležitou součástí nabídky je také výroba šperků na míru.

Cesta k unikátnímu šperku

Můžu k vám tedy přijít s tím, že chci vytvořit unikátní šperk, aniž bych měl nějakou konkrétní představu?
Ano, i to se stává. Pak se samozřejmě snažíme klienta nějak směřovat. Vždy je dobré alespoň vědět, co osoba, kterou chtějí obdarovat, nosí. Jaký typ šperků má ráda, zda je vyhraněná na nějaký kov. Pak už jdeme vylučovací cestou. Jedná se však spíše zlomek případů, většinou klienti už nějakou představu mají.

Přinesou ji na obrázku nebo v hlavě?
Je to vcelku jedno. Když už nějakou představu mají, můžeme ji namalovat nebo vyřezat její model. Pak už zkoušíme různé varianty, dokud nedojdeme ke kýženému cíli. Třeba o posledních Vánocích si jeden náš zákazník přál 3D kostlivce z bílého zlata. Měl to být přívěšek na krk. Nakonec se mu líbil natolik, že mu nechal vyrobit dvojče ze zlata žlutého.

Náušnice pro děti každého věku

Pojďme do současnosti. Je něco, na co se v těchto dnech specializujete?
Momentálně jsou to především dětské náušnice. V Martiniere nabízíme značku Cutie, která má bezkonkurenční modely. Výběr je opravdu pestrý – od barevných kamínkových, které jsou letos v módě, až po jednoduché kroužky pro tříměsíční miminka. Namísto zámečků se uchycují háčky. Ty jsou však dobře napružené, takže nehrozí, že by náušnička vypadla a dítě ji ztratilo.

Pro jakou věkovou kategorii dětí jsou vhodné?
Rozpětí je široké, podle typu uzavírání jsou určené pro miminka od zhruba tří měsíců až do začátku dospívání. Nabídka je každopádně natolik široká, že by si měl vybrat opravdu každý.

Jak vybrat správný šperk?

Co vás na vaší práci baví?
V prvé řadě to, že můžu být kreativní. S tím souvisí i rozmanitost spojená se šperky. Zažila jsem dobu, kdy se vyrábělo pár různých šperků z litiny, takže ve výsledku všichni nosili to stejné a kreativita byla nulová. Dnes naopak můžu popustit uzdu své fantazii a odlišit se od ostatních. Sami klienti si to ostatně často žádají a jsou tak naší inspirací.

Paní Hrdličková, nabízí se otázka na závěr, která zajímá asi každého – jak tedy vybrat správný šperk?
Měl by být především odrazem vás samotného. Toho, jaký jste, jak se cítíte, co máte rád. A také k jaké příležitosti chcete šperk nosit. Je to vlastně taková cesta, na konci které si šperk spíše najde vás. Odnesete si zkrátka něco elegantního a krásného, z čeho máte radost a co vám sluší.

Děkuji Vám za rozhovor.
Také děkuji a těším se, až nás navštívíte.


Jinde na SrdceMoravy